DOLAR 31,2189 0.04%
EURO 33,9369 0.24%
ALTIN 2.042,430,11
BITCOIN 19528439,90%
Ankara
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

58 okunma

Sel felaketine ZAS çözümü! Zorunlu deprem sigortası Zorunlu Afet Sigortası’na dönüşüyor

ABONE OL
19 Haziran 2023 09:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yaşanan seller, ciddi ekonomik kayıplara neden oluyor. Düşük sigortalılık oranı nedeniyle de oluşan sel hasarının karşılanmasında sigortacılar etkin rol oynayamıyor. Türkiye genelinde her 3 araçtan 1’nin kaskolu, her 4 konuttan 1’nin sigortalı olduğu düşünüldüğündü son dönmede yaşanan sel hasarlarının sigortaya maliyetinin çok da yüksek olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Geçen senelerde yaşanan sel felaketlerinde de ekonomik kaybın sadece yüzde 15’ini sigortacılar karşılamıştı.

ÇALIŞMA TAMAMLANDI

Sel hasarlarının ekonomiye maliyetini azaltmak için Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) devreye alınacak. Çalışmalar tamamlandı ve artık DASK kapsamındaki zorunlu deprem sigortası olmayacak, yerini yine DASK kapsamında ZAS alacak. Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, yeni uygulamanın detaylarını anlattı. Eren, başta deprem ve sel olmak üzere tüm afetleri kapsayacak olan Zorunlu Afet Sigortası’nda çalışmanın tamamlandığını ve Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (SEDDK) gönderildiğini açıkladı.

Selva Eren, tüm doğal afetleri kapsayacak bir poliçe hazırlandığını belirterek, “DASK deprem değil zorunlu afet sigortasına dönüşecek ki, başından beri de hedef buydu. Artık bir ZAS poliçesi olacak ve hem konuta hem de konut içindeki eşyalara gelecek zararları kapsayacak. Malum, selde, konuttan çok eşyalar zarar görüyor. Vatandaşların tek prim ödeyerek, kapsamlı bir poliçe alabilecek. Primleri de makul seviyede tutulacak” dedi.

EŞYALARI DA KAPSAYACAK

Selva Eren, “ZAS ne zaman başlayacak?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Aslında geçtiğimiz mayıs ayında uygulamaya geçmeyi düşünüyorduk. Biz çalışmalarımızı tamamladık. Ancak bu tek başına DASK’ın yapacağı bir uygulama değil. Sigorta şirketlerinin konut poliçeleri ile verdikleri bazı teminatlar var. O teminatların bir kısmını biz alıp ZAS’a kaydırdığımızda şirketlerde kaygılar oluşabiliyor. Biz bu cesareti gösterdik, bu adımı attık. Bundan sonrası SEDDK’nın inisiyatifinde. SEDDK’nın düzenlemesi uygulama için yeterli olacaktır.”

TEMİNAT İKİ KATINA ÇIKACAK

DASK’ta teminatların bu yıl içinde iki katına çıkacağını da açıklayan Selva Eren, şunları söyledi: “2023 yılı içinde teminat artışına gidip, iki katına çıkaracağız. Kahramanmaraş depremi sonrası zeyil yapılmadığı için bazı vatandaşların geçen seneki teminat artışından yararlanamadığı yönünde eleştiriler aldık. Bu konu aslında vatandaşlarımızı temsil etme arzusunda olan bazı kişiler ya da gruplar tarafından dile getiriliyor. Zeyil yapılmadan, teminat artışına gidilmeden, bizim vatandaşa yeni teminatlar üzerinden hasar ödememiz hukuken mümkün değil. Yeni dönemde Zorunlu Afet Sigortası ile bu durum da değişecek, poliçelerde, teminat artışı otomatik olarak yapılacak. Bunu otomatik zeyil gibi düşünün.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş